"Enter"a basıp içeriğe geçin

Arılar Nasıl Yön Bulurlar?

Okuma Süresi: < 1 dakika

Arılar nasıl yön bulurlar cevabını araştıran Karl von Frisch, arıların morötesi ve polarize ışığa karşı hassasiyetlerini ortaya çıkarmış,

Karl von Frisch
Karl von Frisch

ayrıca bal arılarının kendilerine özgü bir “dans” kullanarak kovanda birbirlerine nasıl bilgi aktardıklarını çözmüştür. Meslektaşları Konrad Lorenz ve Nikolaas Tinbergen ile beraber 1973 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görülmüştür.

Münih Üniversitesi profesörlerinden Avusturyalı zoolog Karl von Frisch The Dance Language and Orientation of Bees (Arıların Dans Lisanları ve Yön Bulmaları) adlı 350 sayfalık kitabını sadece arılardaki haberleşme konusuna ayırmıştır.

Arıların yön bulma konusundaki becerilerini anlamak için “arıların birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarına” bir miktar değinmek istiyorum.

Arılar bal üretmek ve kovandaki yaşamın devamını sağlamak için yiyecek kaynağı aramaları gerekir. Bu amaçlar çok geniş arazileri taramaları gerekir. Yiyecek kaynağı bulan bir arı kovana gelip, diğer arıları bilgilendirir. Bir süre sonra bu yiyecek kaynağının çevresinde bir çok arı bulunmaya başlar.


Bu dans ile besin kaynağını tarif eden dans figürlerinde iki farklı temel etken vardır. Eğer besin kaynağı 15 metreden yakın bir mesafedeyse daire dansı, 25-100 metre mesafede olan besin kaynakları için sallanma dansı figürü kullanırlar. Eğer besin kaynağı 100 metreden daha fazla mesafede bulunuyorsa bu durumda kaynağın hem yönünü hemde niteliğini belirten kuyruk dansı ile iletişim kurarlar.


Biyoloji, fizik, kimya, matematik, paleontoloji tüm bunlar bilimdir ama “tesadüfen oldu” diyen “evrim teorisi” bilim değildir.

KesinBilgi.net – ???


 

User Review
5 (1 vote)