"Enter"a basıp içeriğe geçin

Güneş Enerjili Yol

Okuma Süresi: < 1 dakika

Dünyanın güneş enerjili ilk yolu

Fransa Ekoloji Bakanı Segolene Royal’in yaptığı açılışla Fransa, dünyanın ilk güneş enerjili yoluna kavuştu

Güneş panelleriyle donatılan 1000 metre uzunluğundaki yolu, 2 yılda 2000’den fazla sürücü test etti. Toplamda 2880 fotovoltaik panel ile kaplanan Proje Yaklaşık 100 kilometrekare alanı kaplıyor ve maliyeti 5.2 milyon dolar. [expander_maker more=”Genişlet..” less=”Küçült”]
Elektrikli YolYenilenebilir enerji birliği Jean-Louis Bal da bu tarz projelerde fiyata, ürüne ve yaşam süresine bakmak gerektiğini söylüyor. Sokak lambalarını bile çalıştırabilecek kapasiteye sahip olan yolun aynı zamanda 3 bin 400 nüfuslu bir köyün elektrik ihtiyacını karşılayıp karşılayamayacağı da araştırıldı. Eğer istenilen sonuçlar alınırsa, 1000 kilometrekarelik bir yol yapım çalışması daha başlatılacak.
Bakan Royal projeden övgüyle bahsederken, 1 milyon kilometrelik bir karayolu ağına sahip olan Fransa’da her 1000 kilometre bir yollara güneş paneli yerleştirmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Tepkiler de var

Fransız hükümetinin masraflarını üstlendiği proje için Normandiya’nın seçilmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Zirâ Normandiya’nın başkenti Caen şehri, yılda sadece 44 gün güçlü bir güneş ışığına sahip oluyor.
Eleştirilerin bir diğer noktası ise kamu parasının kullanımı için uygun maliyetli bir projenin tercih edilmemesi.
Le Monde gazetesine konuşan CLER enerji dağıtım şirketinin Başkan Yardımcısı Marc Jedliczka, teknolojinin avantajlarından yararlanırken, yapılan yatırımların elde edilecek faydadan daha pahalı olmaması gerektiğine dikkat çekti.
ABD’de de benzer çalışmalar yapmak isteyen şirketler mevcut uzun vadede; LED aydınlatmalı yolları kapsayan projeler de var.

kaynak:
Ntv

One Page


https://www.theguardian.com/environment/2016/dec/22/solar-panel-road-tourouvre-au-perche-normandy

[/expander_maker]

 

Sending
User Review
0 (0 votes)