"Enter"a basıp içeriğe geçin

Zebranın çizgileri ne işe yarar

Okuma Süresi: 3 dakika

Zebraların Koruyucu Çizgileri

Hepimiz zebraları çizgileri ve siyah beyaz renkleriyle biliriz, ancak bu çizgilerin zebralara nasıl bir avantaj kazandırdığını hiç düşündünüz mü?

Araştırmalara göre zebralardaki çizgiler bakın ne işe yarıyor:

zebra-Cizgileri

1. Kamuflaj sağlıyor, çizgiler yırtıcı hayvanlarda bir takım illüzyon etkisi oluşturduğu için memeli yırtıcıların zebraları görmeleri zorlaşıyor, hatta bir araştırmaya göre aslanlar zebraları görmeden çok önce kokusunu yada sesini duydukları anlaşılmış.

Z-Billy_Dodson_3

2. Birlikte hareket eden zebra sürüsü, bütün ve büyük bir kütle olarak hareket eden tek bir canlı olarak anlaşılmasından dolayı yırtıcıların hata yapmasına sebep olduğu anlaşılmış. Bu konuda iki ilüzyon etkili olduğu düşünülüyor:

WagonWheel22Hz
vagon tekerleği etkisi

◾ Birincisi “vagon tekerleği etkisi”, bu etkiye göre hızlı dönen cisimlerin yönleri ters ve hızları yavaş algılandığı için gözlemci genellikle hata yapar.

Yırtıcılar bütün halde hareket eden zebralara saldırırken sürat ve yön konusunda bu ilüzyonun etkisine girdikleri için hata yapıyorlar.

◾ Birbirine yakın ve belli eğimde dizili çizgilerin “Barberpole illusion” ‘a sebep olduğu biliniyor.

Aperture_problem_animated
Barberpole illusion

Yandaki resimde siyah şeritler 45 derece olarak sol üst yönden sağ alt yöne doğru hareket ediyor gibi algılanıyor.

Cismin bütünü görülemediği için belkide bir cisim soldan sağa yada yukarıdan aşağıya doğru hareket ediyor olabilir.

3. Kimliklendirme 🙂 doğru okudunuz, tüm zebralar aslında birbirlerini çizgilerindeki farklılıklarla tanıyorlar.

baby-zebra

4. Zebralardaki birbirine yakın siyah ve beyaz çizgiler, lineer-polarize görme özelliğine sahip, at sineklerini rahatsız ettiği için daha az sineğe maruz kalmalarını sağlıyor..

Opo_Terser_-_Female_Tabanus_Horse_Fly_(by)_(1)

5. Zebraları serin tutmaya yarıyor, siyah ve beyaz aralıklar canlının üzerinde istemsiz bir hava akımı oluşturduğu gözlemlenmiş, siyah aralıklar ısınınca, beyaz aralıklardaki hava moleküllerini hareketlendirdiği bu sayede canlının etrafında sürekli bir hava akımı oluştuğu dolayısıyla daha serin oldukları anlaşılmış. bu görüşü destekleyen başka bir bulgu, daha sıcak bölgelerde yaşayan zebraların daha ince çizgilere sahip olması.

Zebra deyip geçmeyin, hem desenleri hemde renkleriyle canlılar dünyasının modacı üyeleri olarak bilinirler, yukarıda anlattığımız bilgiler sayesinde, artık bu özel desenlerinin sadece bir moda unsuru olarak değil aynı zamanda kendilerine hayatta kalma avantajları ve yaşamlarını kolaylaştırmayı sağladığını öğrenmiş olduk.

Zebraların ve diğer canlıların indirgenemez kompleks organları ve pek tabi tüm bu üstün estetik özellikler tesadüfen, rastlantısal mutasyonlarla var edilemezler. bkz: Mutasyon nedir?

Şurası çok önemli, adeta zebraların yukarıda sıraladığımız nedenlerden ötürü bu tip bir savunmaya ihtiyaç duyacakları düşünülmüş, hem göze hemde doğaya mükemmel bir uyum oluşturacak bir tasarımla bedenlerindeki bu desenler var edilmiştir. Hiç bir canlı kendi bedenindeki her hangi bir özelliği kendi kendine yada tesadüfi süreçler sonucunda var edemediği gibi, bu özellikler için bedenlerinde genetik mühendislik gerektirecek DNA ilaveleri de yapamaz, dolayısıyla doğal çevreye uyumlu bir dış görünüş tasarlayıcısı canlıların kendileri değildir. Bu durumda akılcı olan tüm bu özellikleri zebradan, tüm canlılardan hatta dünyadaki tüm insanların aklından çok üstün bir Aklın yani Allah’ ın var etmesiyle (yaratmasıyla) ancak bu ihtişamlı canlıların ortaya çıkmış olabileceği düşüncesidir.

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Sevgiyle kalın.

Biyoloji, fizik, kimya, matematik, paleontoloji tüm bunlar bilimdir ama “tesadüfen oldu” diyen “evrim teorisi” bilim değildir.
KesinBilgi.net – ???

User Review
5 (2 votes)

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.