"Enter"a basıp içeriğe geçin

Allah inancı olan modern insanların sayısının artması gerekir

Okuma Süresi: < 1 dakika

Modernlik geleneği tamamen reddetmek, eskiye dair ne varsa silip atmak değil tatbikî, ancak kalite, modern, estetik, ihtişam gibi kavramlar halk arasında cümle içinde ya bir holding yada bir sosyete haberi alıntılandığında kullanıldığı için  sosyete de yaşanan uçarılıklar (örf ve ananeye aykırı davranışlar) yüzünden modern olmakla inançlı olmak beraber algılanamamıştır.

Halbuki gerçekte böylemi, örneğin Hz. Peygamber efendimiz (S.A.V) yabancı elçiler ile yaptığı görüşmelerde dönemin en modern giyim tarzlarından olan Bizans Cübbesini giyerlerdi. Hz. Süleyman (A.S) estetikte, sanatta ve mimaride döneminin en modern ve ihtişamlı sanat eserlerini yaptırmış, ancak bunların tamamını Allah’ ı hatırlatması dolayısıyla tercih ettiğini söylediği Kuran’da bilinir (1). Bu durumda atlar, köşkler, ihtişamlı sanat eserleri, heykeller, havuzlar haram yada yasak değiller, bilakis Allah’ a inanan herkes için Allah’ ı hatırlatan birer unsur olmaları nedeniyle tümü birden ibadete dönüşmüş olurlar.

Bizlerde hem Atatürk’ ümüzü çok sevmeli, bize hediye ettiği bu ülkede sanat, bilim ve ihtişamı arzulayan, kaliteli Hayat’ı yasaklamayan, olabildiğine özgür, herkesin istediği gibi yaşayabildiği, istediğine inanabildiği bir Türkiye hedeflemeliyiz.

Neden Biz?
Çünkü biz bunu istemezsek, kaliteyi, modernliği fikir özgürlüğünü, bilginin olabildiğine yayılmasını, hakaretin değil güzel davranış ve sözlerin yayılmasını sağlamazsak, kaçınılmaz olarak bunun zıttı düşünce sisteminin ortaya çıkacağı ortamı hazırlamış oluruz. (2)

Hayırda fiiliyata geçilmezse pusuda bekleyen kötülük fırsat bulmuş olur.

Kötülüğü durdurmanın en kolay yolu ise iyiliğin yayılmasını sağlamaktır. Bu durumda saygıyla sevgiyle, birlik olarak, merhamet ederek, şefkat göstererek yaşamalıyız. Yada tersiyle muhatap olmak zorunda kalırız.

1. “…Gerçekten ben, mal sevgisini Rabbimi zikretmekten dolayı tercih ettim…” Sad Suresi, 32

2. “İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur.” Enfal Suresi, 73

User Review
5 (3 votes)

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.