"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bolas Örümceği

Okuma Süresi: 3 dakika

İnsanlar örümcekleri genellikle ağ kurarak avlanan canlılar olarak tanırlar. Bolas örümceğinin avlanma yöntemi biraz sıra dışıdır. Önce çelikten daha sağlam bir ip üretir. Bu ipin ucuna da çok güçlü yapışkan damlacıklar yerleştirir. Artık hazırladığı ağ, bir kovboyun kemendini andıran bir ipe benzemektedir.

Sonra bir balık oltası gibi tuzağını ağaçtan aşağı sarkıtır ve avının gelmesini bekler. Avını kendisine çekmek için ise mucizevi bir taktik uygular.  Vücudunda koku üretip salgılar! Nasıl mı?

Dişi güveler erkek güveleri çağırmak için feromon hormonu salgılarlar. Örümcek de bu kokunun aynısını taklit eder ve tuzağının ucuna yerleştirir. Üstelik  bu feromonu isterse diğer böceklerin türüne uygun olacak özellikte değiştirebilir.

Çağrıya aldanan erkek güve kokunun geldiği kaynağa doğru yönelir. Güve yaklaştığında örümcek kemendini öndeki iki çift ayağına alır ve insan gözünün algılayamayacağı bir hızla sallamaya başlar.

Yapışkanlı topuz kısmını havada uçurarak güvenin vücudunun üzerine çarptırır ve böylece av yakalanır. Yapışkan madde böceğin üstüne yapıştıktan sonra güve içeri çekilir ve Bolas örümceği onu yukarı doğru sarar. İncecik ama çok sağlam olan ipinin ucunda kendisinden daha ağır canlıları kolaylıkla taşıyabilir. Salgıladığı özel bir ipekle güveyi paketler gibi sarmalar. Bu ipeğin özelliği besini uzun süre taze tutabilmesidir. Böylece örümcek avını, daha sonra yemek üzere taze bir şekilde saklamış olur.

Bolas Örümceğinin Harika planı işe yaramıştır. Farkında mısınız, aklı ve şuuru olmayan minicik bir canlı epeyce detaylı bir plan yapıyor, kement hazırlıyor, tuzak kuruyor ve bu çalışmasında başarılıda oluyor. Burada dikkat çekici bir başka nokta daha vardır. Bolas örümceği hemen hemen kördür. Evet yanlış duymadınız! Örümceklerin görme duyusu son derece zayıftır, ancak böceklerin uçarken çıkardığı titreşimleri algılayabilirler.  Bu canlı havada asılı durarak kendi yaptığı bir kement yardımıyla, uçan bir canlıyı yakalayabilir. Bu epeyce zor bir akrobasi hareketidir. Bolas Örümceğinin hiç bir eğitim almadan, doğduğu andan beri mükemmel bir şekilde uygulayabilmesi tam bir mucizedir.

Görüldüğü gibi Bolas örümceklerinin avlanma teknikleri son derece beceri gerektiren işlemlere dayanmaktadır.  Şimdi Bolas örümceği avlanmak için neler yaptı aşama aşama bir kez daha görelim:

  • Vücudunda çelikten daha sağlam ve son derece esnek bir ip üretti, ucu için de ayrıca yapışkan bir top hazırladı…
  • Kendi cinsinden olmayan bir böceğin salgıladığı kokuyu vücudunda üretti ve salgıladı… Üstelik farklı böcekler için farklı kokular da salgılayabilirdi.
  • Avına, insan gözünün bile yakalayamayacağı bir hızla kement attı.
  • Havada asılı halde durmasına rağmen kemendi avına isabet ettirdi.
  • Son olarak da avını belli bir süre taze tutabilecek özelliklere sahip bir ipekle ambalajladı.

Tüm evrenin ve canlıların hakimi olan Yüce Allah, üstün ve örneksiz yaratma sanatını bolas örümceği örneğinde bize bir kez daha göstermektedir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kesin Bilgi (@kesinbilginet)’in paylaştığı bir gönderi ()

Doğan her örümceğin kendi türünün avlanma taktiğini bilmesi ise ayrı bir mucizedir. Örneğin henüz bir yavru olan bu bolas örümceği ilk kementini yapmış. Büyüklüğü bir parmak ucu kadar bile değil. Kementi ise henüz bir iğne ucundan daha küçük. Ama ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor.

Bolas örümceğindeki bu tasarım kendi kendine, şuursuz tesadüfi süreçlerle ortaya çıkamaz. Bkz: Tesadüf Gerçekte Nedir? Üstelik bu özellikleri inceleyen insan bile bu canlının sahip olduğu özellikleri taklit ederek yeni teknolojiler geliştiriyorken, rastlantı sonucu bu örümceğin ortaya çıktığını söylemek son derece akıl ve mantık dışı olacaktır. Kuşkusuz bu durum, ağ örme ve tuzak kurma yeteneğinin, örümceklere “ilham edildiğini” göstermektedir. Bu canlıları bu harika özeliklerle yaratan ve tüm yaptıklarını onlara ilham eden güç olmalı. Kuşkusuz tüm bu detaylar örümceklerden, oradaki tüm varlıklardan, onları inceleyen insanlardan, hatta yaşamış ve yaşayacak tüm insanlardan çok daha üstün bir Aklın varlığını hatırlatır. İşte bu Akıl, Kainatın yüce Mimarı, tüm alemlerin Rabbi olan Allah’tır.

Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a tevekkül ettim. O’nun alnından yakalayıp denetlemediği hiçbir canlı yoktur.

Hud Suresi, 56


Biyoloji, fizik, kimya, matematik, paleontoloji tüm bunlar bilimdir ama “tesadüfen oldu” diyen “evrim teorisi” bilim değildir.

KesinBilgi.net – ???


 

Bolas Örümceği Yazımızı Değerlendirin
User Review
5 (3 votes)

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.