"Enter"a basıp içeriğe geçin

Allah’ın Fotosentez Sanatı

Okuma Süresi: 2 dakika
 Allah her canlıyı çok farklı özelliklerle yaratmıştır. Kimisinin kokusu, kimisinin avlanma, kimisinin savunma tekniği bizlere Allah’ın varlığının delillerini sunar. Örneğin bitkilerin fotosentez yapması… Fotosentez, Allah’ın sonsuz ilmine ve kudretine şahit olmak isteyen her insanın yakından incelemesi gereken olağanüstü bir kimyasal işlemdir.

Bizler, ihtiyaç duyduğumuz bütün enerjiyi doğrudan veya otçul hayvanlar yoluyla bitkilerden alırız. Güneş ışını saf enerji kaynağıdır; ancak ham olarak o kadar da kullanışlı bir enerji şekli değildir. Bu enerjiyi yemek, vücutta doğrudan kullanmak ya da depolamak mümkün değildir. Bu yüzden güneş enerjisinin farklı bir enerji türüne çevrilmesi gerekir. İşte fotosentez bunu yapar. Bu işlem yoluyla bitkiler, güneş enerjisini daha sonra kullanabilecekleri bir enerji şekline dönüştürürler. Bu işlem yapraklardaki “fotosentetik reaksiyon” merkezlerinde meydana gelir. Burada havadaki karbondioksit ve güneş enerjisi kullanılarak, nişasta ve diğer yüksek enerjili karbonhidratlara dönüştürülür. Karbon kullanıldıktan sonra ortaya çıkan oksijen ise havaya bırakılır. Bitki daha sonra besine ihtiyaç duyduğunda bu karbonhidratlarda depoladığı enerjiyi kullanır. Elbette bu bitkilerle beslenen canlılar da bitkide bulunan karbonhidratlardan enerji ihtiyaçlarını karşılarlar. İnsanın ihtiyacı olan enerji de işte fotosentez yoluyla bu besinlerde depolanan enerji sayesinde karşılanır.

Bitkiler elleri, gözleri olmayan, karar verme, irade kullanma, bilgi sahibi olma gibi bilince ve akla ait özellikler taşımayan varlıklardır. Fakat yukarıda incelediğimiz gibi bitkilerin sahip oldukları özellikler ve yaptıkları işlemler, büyük bir akıl ve bilinç gerektirmektedir. Hatta akıl, bilinç ve bilgi sahibi, yüksek bir teknolojiye hükmeden insanın taklit dahi edemediği, nasıl gerçekleştiğini bile tam olarak anlayamadığı işlemleri yeryüzünün her yerindeki bitkiler, saniyenin milyarda biri kadar kısa bir sürede yapmayı başarabilmektedirler.

Öyleyse insan aklının erişemediği bu akıl kime aittir? Çok açıktır ki, bitkiler bu kimyasal işlemleri yapmaya kendileri karar vermemişlerdir ve uygulamaya da kendileri sokmamışlardır. Onlara sahip oldukları özellikleri bahşeden, yapmakta olduklarını ilham eden göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunan her şeyin Rabbi olan Yüce Allah’tır.

Bir şeyi dilediği zaman, O’nun emri yalnızca: “Ol” demesidir; o da hemen oluverir.

Yasin Suresi, 82

 

Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca “OL” der, o da hemen oluverir.

Bakara Suresi, 117

Sending
User Review
5 (1 vote)

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.