"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnsan Vücudu Orantılı Bir Şekilde Nasıl Büyüyor ?

Okuma Süresi: 2 dakika

İnsan Vücudu Orantılı Bir Şekilde Nasıl Büyüyor ?

Bedeninizin derinliklerinde, binlerce kimyasal ve fiziksel olay, insanın bilgisi ve iradesi dışında gerçekleşmektedir. Örneğin insan, boyunun uzunluğu, organlarının büyüklüğü ile ilgili kar…ar veremez. Bunları Allah’ın ilhamıyla yerine getiren, hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonudur.
Büyüme işlemi iki farklı şekilde gerçekleşir. Bazı hücreler hacimlerini artırırlar. Bazı hücreler de bölünerek çoğalırlar. Büyüme hormonu bütün vücut hücrelerine etki eder. Her hücre hipofiz bezinden kendisine gelen mesajın anlamını bilir. Eğer büyümesi gerekiyorsa büyür, bölünerek çoğalması gerekiyorsa çoğalır.

kalp

Örneğin yeni doğmuş bir bebeğin kalbi yetişkin halinin yaklaşık olarak 16’da biri kadardır. Buna karşın toplam hücre sayısı yetişkin kalbindekilerle aynıdır. Büyüme hormonu gelişme döneminde kalp hücrelerine teker teker etki eder. Her hücre, büyüme hormonunun kendisine emrettiği kadar gelişme gösterir. Böylece kalp büyüyerek yetişkin bir insan kalbi haline gelir.

Kalp hakkında kısa kısa… İnsan 22 günlük bir cenin halindeyken atmaya başlar Ortalama dakikada 70 kere atar (yılda 35 milyon, ortalama bir ömürde yaklaşık 2 milyar kere atar) İnsan hayatı boyunca 227 milyon litre kan pompalar (günde 10 tonluk bir tanker, ortalama bir ömürde 100 yüzme havuzu doldurabilir) Dinlenme halinde, dakikada 4 – 6 litre kan pompalar Kendini besleyebilir (Koroner Atar damar yoluyla) Sadece kalp hücreleri ritmik bir harekete sahiptir. Bir kalp hücresini kalpten ayırdığınızda, kanla beslemeye devam ettiğiniz sürece atmaya (ritmik hareketlerine) devam edecektir. Devamı için: https://www.kesinbilgi.net/kan_nedir/ #kelebeğim #mucize #annelik #like4like #likeforlike #likes #instalike #instagram #instagood #instababy #instamom #instamother #internetanneleri #igbabies #instagrambabies #öncesi #sonrası #before #after #hamile #38weekspregnant #pregnancy #pregnant #tagsforlikes #20likes #annesibebeği #annelergünü #annekiz #sevgi #aşk

Kesin Bilgi (@kesinbilginet)’in paylaştığı bir gönderi ()

Vücutta bulunan diğer hücreler -örneğin kas ve kemik hücreleri- gelişme dönemi boyunca bölünerek çoğalırlar. Bu hücrelere ne kadar bölünmeleri gerektiğini bildiren yine büyüme hormonudur. Bu, son derece mucizevi bir olaydır. Çünkü hipofiz isimli, nohut büyüklüğünde bir et parçası, vücutta bulunan bütün hücrelere hükmetmekte ve bu hücrelerin hacim olarak genişleyerek veya bölünerek büyümelerini sağlamaktadır.

Bu kusursuz düzen bize Allah’ın yaratmasındaki mükemmelliği bir kez daha göstermektedir. Bu hücrelerin insan bedenini dışarıdan görmelerine, bedenin ne kadar büyümesi ve ne aşamaya geldiğinde durması gerektiğini bilmelerine imkan yoktur. Allah’ın yarattığı kusursuz sistem ile, büyümenin ve bu hormonun salgılanmasının her aşaması kontrol altındadır. Bu da insan vücudunun her noktasının yaratılışındaki ilim ve kudreti bir kez daha ispatlar.

User Review
5 (2 votes)

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.